اندازه گیری قند خون

قند خون ناشتا (FBS)

این بخش از آزمایش نیاز به ناشتا بودن برای حداقل ۸  و حداکثر ۱۲ ساعت دارد، مصرف آب در این دوره اشکالی ندارد. قند خون ناشتا فاکتوری مهم برای بررسی ریسک ابتلای افراد به مرض قند یا دیابت به شمار می آید و افراد باید با دقت ویژه ای به آن توجه داشته باشند. محدود نرمال برای قند خون ناشتا بین ۷۰ تا ۱۰۰ تعیین می شود. اگر جواب آزمایش بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ واحد باشد فرد ریسک بالایی برای ابتلا به دیابت دارد و باید یک بار دیگر آزمایش انجام شود. در صورتی که در هر دو روز عدد به دست آمده بیش از ۱۲۵ باشد فرد به احتمال بسیار زیاد مبتلا به دیابت می باشد. البته آزمایش های بیشتری پیش از کامل شدن این تشخیص ضروری هستند. هزینه آزمایش قند خون ناشتا

قند خون ناشتا بالا مهم ترین نشانه ابتلای فرد به بیماری دیابت یا مرض قند می باشد. در حال حاضر تخمین زده می شود در حدود ۸٫۸ درصد جمعیت بزرگسالان دنیا به این بیماری مبتلا باشند. این رقم در ایران ۱۲ درصد است که بالاتر از متوسط جهانی می باشد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به دیابت کنترل وزن، انجام ورزش و دروی از مصرف خوراکی های شیرین می باشد. افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به بیماری قند وجود دارد بهتر است به صورت سالانه مقدار قند خون ناشتا خود را آزمایش کنند.

آزمایش قند خون

دستگاه های خانگی سنجشگر قند خون کیفیت خوبی دارند و می توانند برای اندازه گیری قند خون ناشتا مورد استفاده قرار بگیرند. با این وجود هنوز دقت آزمون های آزمایشگاهی بالاتر بوده و نتایج دقیق تری را به دست می آورند. اگر از دستگاه های خانگی استفاده می کنید به موارد زیر دقت داشته باشید:

۱- جیپ معرفی کاغذهای جدید را هر بار وارد دستگاه کنید.

۲- به صورت هفتگی دستگاه را با کمک محلول های مخصوص تنظیم کنید.

۳-تنها از کاغذهای استاندارد برای هر دستگاه استفاده نمایید.

۴- کاغذهای اندازه گیری قند خون یکبار مصرف هستند.

۵-در صورت غیر نرمال بودن نتایج به پزشک مراجعه کنید.

هزینه آزمایش قند خون ناشتا

برای انجام آزمایش قند خون در خانه یا محل کار خود می توانید بسته های چکاپ کامل و یا بسته های ورزشکاران ایمن آغوش را تهیه کرده و تصویری دقیق از شرایط بدنی خود به دست آورید.

هزینه آزمایش قند خون ناشتا