غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

همه مضنون هستند،مگراینکه خلافش ثابت بشه

واژه نامه دهخدا کلمه غربال را اینچنین معنی می کند: «وسیله‌ای‌ با یک سطح سوراخ‌سوراخ، برای جدا کردن اجزای ریز‌و‌درشت حبوبات، آرد، گندم و امثال آن» غربالگری در گذشته به معنای عبور دادن مواد از یک توری یا الک به منظور جدا کردن نمونه های ریز و درشت از هم  بود. غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

امروزه اما در علم نوین پزشکی از کلمه غربالگری به عنوان معادل اصطلاح Screening  استفاده می کنیم. غربالگری به زبان ساده یعنی بررسی وجود یک مشکل یا بیماری در افرادی که فاقد نشانه خاصی هستند و سالم به نظر می رسند. اجازه بدهید با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم. فرض کنید که به پزشک مراجعه کرده اید، فشار خون و ضربان قلب شما مشکلی ندارد. سلامت به نظر می رسید و هیچ علامتی از بیماری نشان نمی دهید. پزشک اما یک آزمایش چکاپ کامل برای شما تجویز می کند. دکتر شما در حال انجام یک آزمایش غربالگری است. وی می خواهد اطمینان حاصل کند که شما کاملا سالم هستید. نتیجه آزمایش نشان می دهد که قند خون ناشتای شما ۱۱۸ واحد است.

این یعنی شما در معرض ابتلا به معرض قند قرار دارید اما از آنجایی که دیابت در این مرحله هیچ نشانه ای ندارد، حتی پزشکتان هم نمی توانست بدون آزمایش متوجه این موضوع شود. رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن، مصرف دارو و چک کردن مداوم قند خون طی ۶ ماه بعد دوباره قند خون شما را به حالت عادی باز می گرداند.

غربالگری به پزشکان اجازه می دهد مشکلات فاقد نشانه را قبل از آنکه تبدیل به دردسری حاد شوند شناسایی کرده، مورد درمان قرار دهند. این قبیل آزمایش ها امروزه نقش کلیدی در پزشکی پیشگیرانه بازی می کنند.

غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

چرا غربالگری مهم است؟

مهم ترین جایی که این روزها نام غربالگری را می شنویم، آزمایش های غربالگری پیش از تولد نوزاد است. در این آزمایشات تیم پزشکی بعد از اینکه در بررسی های اولیه مانند سونوگرافی به هیچ مورد خاصی برخورد نکرد و یا به احتمال خطر جزئی مشکوک شد(برای مثال به خاطر سن مادر، سابقه ژنتیکی خانواده های والدین و…) از آزمایشات غربالگری استفاده می کند.

غربالگری سرطان این روزها در کشورمان در حال آغاز به کار است. همانگونه که بارها شنیده اید، در اکثر موارد با تشخیص سریع سرطان شانس درمان آن به شکل چشمگیری بالا می رود. غربالگری سرطان کمک می کند تا افراد در معرض خطر، حتی اگر هنوز هیچ نشانه قابل مشاهده ای ندارند، خود را آزمایش کنند.

غربالگری در مورد نمونه های خون های اهدا شده هم کاربرد دارد، اگرچه افراد مراجع فاقد هرگونه علامت بیماری هستند اما کاملا منطقی خواهد بود اگر آنها را برای بیماری های مختلفی آزمایش کنیم.

آزمایش غربالگری چیست؟
آزمایش غربالگری چیست؟

غربالگری بیماری های جنسی

بیماری های منتقل شونده از طریق رابطه جنسی یا بیماری های مقاربتی، در اکثر موارد فاقد هرگونه نشانه خاصی هستند. نتیجه آنکه فرد مبتلا گاهی برای سال ها بدون آگاهی از مشکل خود زندگی می کند. اکثر وقت ها، زمانی متوجه وجود بیماری هایی مانند ایدز، هپاتیت سی، هپاتیت ب و…. می شویم که علائم بسیار پیشرفت کرده اند و آسیب های جدی به بدن فرد وارد آمده و درمان بسیار سخت شده است. نتیجه آنکه اگر تجربه روابط جنسی پرخطر یا رفتارهای با ریسک بالای دیگر مانند انجام خالکوبی، تزریق با سرنگ مشترک و مانند اینها را داشته اید، عاقلانه خواهد بود که خود را برای ابتلا به بیماری های خطرناک اصلی که ممکن است به آنها آلوده باشید آزمایش کنید. غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

مواردی مثل ابتلا به کلامیدیا و سوزاک اگرچه فاقد علامت می توانند باشند، اما در باروری فرد تاثیر مستقیم دارند. در صورت تشخیص وجود این آلودگی ها، با مصرف یک دوره دارو می توانید آنها را ریشه کنید. اما پیش از هرچیز باید به وجود میکروب ها پی ببرید.

بهترین پاسخ برای هرکسی بدون شک یک جواب منفی در تمامی موارد خواهد بود. افراد فاقد آلودگی حالا با خیال راحت و بدون هرگونه استرسی می توانند زندگی خود را ادامه دهند. تجربه نشان داده افراد بعد از دریافت یک نتیجه منفی برای تمام موارد بیش از پیش به سلامت جنسی خود اهمیت می دهند و برای حفاظت از سلامتی خودشان هم که شده کمتر به سراغ رفتارهای پرخطر تمایل نشان می دهند.

غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

خودتان را در بوته آزمایش قرار دهید

ایمن آغوش به عنوان نخستین ارائه دهنده بسته های غربالگری پیش آگاهی بیماری های مقاربتی در کشور، امیدوار است بتواند این خدمت مهم را با الگوبرداری از مراکز معتبر ارائه دهنده آن در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی به هم میهنان عزیز تقدیم نماید. در این راه اگرچه تازه گام برداشته ایم اما به لطف برخورداری از دانش پزشکی روز و همکاری با بهترین آزمایشگاه های کشور امید زیادی به موفقیت داریم. تمامی دستورالعمل های ایمن آغوش با توجه به دستورالعمل های مرکز کنترل بیماری های واگیر آمریکا طراحی شده اند. ایمن آغوش آزمایشگاه های طرف قرارداد خود را به استفاده از کیت های دارای استاندارد های معتبر بین المللی موظف کرده است. تمامی مراحل نمونه گیری و ارسال به وسیله تکنسین های آموزش دیده و بر اساس اصول آزمایشگاهی انجام می شوند تا در نهایت خدمتی کارآمد در اختیار شما قرار داشته باشد.

هدف نهایی ما ارائه خدمتی به یاد ماندنی به شما می باشد. رعایت اصول رازداری و محرمانه بودن تمامی مراحل آزمایش ها به اندازه دقت تجهیزات و کیت های مورد استفاده برای ما اهمیت دارد. سرعت در جواب دهی پارامتر با اهمیت بعدی است. در این راه چه سخت و چه آسان می توانید روی کمک ما حساب کنید.

غربالگری ایدز بیماری های جنسی مقاربتی تناسلی

سفارش آزمایش

سوال دارید؟ کارشناس آنلان ما در خدمت شماست. از طریق آیکن چت در سایت ( پایین چپ ) رایگان گفتگو کنید.

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است.

پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید:

تلفن ثابت: ۹۱۳۲۲۱۱۵-۰۲۱

شماره شبکه های اجتماعی: ۰۹۹۱۹۵۸۱۳۰۳

همیشه در دسترس شما هستیم.

گوگل

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است.

پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید:

تلفن ثابت: ۹۱۳۲۲۱۱۵-۰۲۱

شماره شبکه های اجتماعی: ۰۹۹۱۹۵۸۱۳۰۳

همیشه در دسترس شما هستیم.

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است.

پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید: