آزمایش خون CBC

شمارش سلول های خونی (CBC)

شمارش کامل سلول های خونی یا CBC بخش مهمی از هرچکاپ دقیقی را شامل می شود. با شمارش کامل سلولهای خون شامل شمارش تعداد گلبولهای قرمز و سفید ، غلظت خون،حجم گلبول قرمز ، شمارش تعداد پلاکتها و … انواع کم خونی ها مانند کم خونی فقر آهن و تالاسمی ها را می‌توان شناسایی کرد، در موارد زیادی کم‏ خونی شدید مقدمه به وجود آمدن سرطان خون به شمار می آید. شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

آزمایش CBC شامل این موارد است:

۱-شمارش گلبول های سفید(WBC)

WBC یا تعداد گلبول های سفید، این سلول ها سربازان اصلی سیستم ایمنی بدن به شمار می آیند و هرگونه افزایش یا کاهش غیرعادی در تعداد آنها نشانگر وجود مشکلی در بدن خواهد بود که سیستم ایمنی را به خود مشغول ساخته است. در مواردی علاوه بر مقدار مجموع گلبول های سفید، آزمایشگاه انواع مختلف سربازان بدن را هم به پزشک گزارش می کند که شامل پنج مورد هستند. به صورت کلی تعداد مجموع گلبول های سفید نباید کمتر از ۲۵۰۰عدد در میلی لیتر و یا بیشتر از ۱۰۰۰۰ عدد باشند. البته این مقدار با توجه به مواردی همچون سن، جنسیت، بارداری، مصرف داروهای خاص، شیمی درمانی و… تغییر خواهند نمود.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۲-شمارش گلبول های قرمز (RBC)

RBC یا شمارش گلبول های قرمز خون، گلبول های قرمز مسئول اکسیژن رسانی به دیگر سلول های بدن هستند و اهمیت فوق العاده ای در سلامتی فرد بازی می کنند. شمارش تعداد گلبول های قرمز برای شناسایی کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع خون‌ریزی‌ها، سوءتغذیه، کمبود آهن یا کمبود ویتامین B12، برخی بیماری‌های خاص، بعضی مشکلات ژنتیکی مثل گلبول‌های قرمز داسی شکل، مشکلات مغز استخوان و …. می‌توانند از علل کاهش RBC باشند. خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.

بیماری‌های ریوی یا کلاً هر نوع بیماری‌که هیپوکسی مزمن یا (کمبود اکسیژن طولانی مدت در بدن) ایجاد می‌کند، مثل بیماری‌قلبی مادرزادی، می‌تواند باعث تولید بیشتر RBC شود. در ورزشکاران و یا افرادی که در ارتفاعات زندگی می‌کنند، گلبول قرمز می‌تواند بیشتر از تعداد طبیعی باشد که نشان دهنده‌ی بیماری نیست. شمارش گلبول های قرمز براساس میلیون در میکرولیتر انجام می گیرد و به صورت کلی ارقام بین ۱٫۵ تا ۷٫۵ میلیون گلبول در میکرولیتر طبیعی در نظر گرفته می شوند، هرچند این اعداد برای مردان و زنان در سن های مختلف تفاوت خواهد داشت که تفسیر آن بر عهده پزشک خواهد بود.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۳-هماتوکریت(HCT)

هماتوکریت میزان درصد گلبولهای قرمز خون به حجم کل خون را نشان می دهد و فاکتوری مهم در تعیین کم خونی فرد به شمار می آید. دامنه نرمال HCT برای بانوان ۳۷ تا ۴۷ درصد(بهتر است حداقل یک هفته بعد از خونریزی ماهیانه این تست انجام شود.) و برای آقایان ۴۲ تا ۵۲ درصد است. برای مادران باردار درصد بالاتر از ۳۳ مقدار طبیعی است. مقادیر خطر HCT بالاتر از ۶۰ و پایین ‌تر از ۱۵ درصد می‌ باشد. هماتوکریت شاخص بسیار قوی برای بررسی وضعیت کم خونی می باشد و طبیعتا هرچه کمتر باشد، به معنی کمتر بودن تعداد گلبول های قرمز و شدت کم خونی است.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۴-هموگلوبین (HB یاHGB )

هِم به معنای آهن است و هموگلوبین پروتئین اصلی گلبول های قرمز بوده که رنگ سرخ آنها را نیز به وجود می آورد و وظیفه انتقال اکسیژن در خون را برعهده دارد. در شناسایی کم خونی فقر آهن که معمول ترین نوع کم خونی به شمار می آید، میزان هموگلوبین مهم ترین فاکتور به شمار می آید. برای گزارش مقدار HGB معمولا از واحد گرم در دسی لیتر(یکصدمیلی لیتر) استفاده می شود. بازه طبیعی برای خانم ‌ها بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی لیتر و برای آقایان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی لیتر است. بازه عددی خطرناک هموگلوبین زیر ۵ و بالای ۲۰ است.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۵-پلاکت های خون (PLT)

PLT نشانگر تعداد پلاکت ها در میلی لیتر خون شما است. پلاکت ها کوچکترین سلول های موجود در جریان خون نرمال به شمار می آیند و نقش اساسی در انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی ایفا می کنند. افزایش تعداد پلاکت‌ها با افزایش خطر تشکیل لخته در خون همراه است، که می‌تواند باعث انفارکتوس (سکته) شود. کاهش تعداد آن‌ها می‌تواند با بروز مشکلاتی در انعقاد خون موجب اشکال در قطع خونریزی‌ها گردد. به صورت کلی عدد ۱۵۰ هزار پلاکت در هر میلی لیتر خون به عنوان مقدار حداقل تعریف شده و موارد کمتر از آن نشانه خوبی نیست، حداکثر تعداد پلاکت ها نیز نباید از ۵۰۰هزار واحد بالاتر برود. بار دیگر این نکته را تکرار می کنیم که این مقادیر میانگین بوده و براساس سن و جنس بیمار متغیر هستند.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۶-گلبول های قرمز هسته دار(NRBC)

NRBC یا گلبول قرمز هسته دار نشانگر وجود اشکالی در مغز استخوان و تولید گلبول های قرمز غیربالغ است. به صورت کلی گلبول های قرمز برای حمل بیشترین هموگلوبین ممکن در مراحل نهایی تمایز، هسته خود را از دست می دهند و به همین دلیل است که در مورد آنها به جای واژه سلول از اصطلاح گلوبول استفاده می کنیم. وجود NRBC در خون فرد نشانه خوبی نیست و در صورت بالاتر رفتن تعداد از حدود ۱۰۰ عدد در میلی لیتر(K/ml0.1) باید به پزشک مراجعه شود.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۷-متوسط حجم گلبول های قرمز (M.C.V)

این عدد متوسط حجم گلبول های قرمز را نشان می دهد و یا متوسط فضایی که هر گلبول قرمز اشغال می کند. مقادیر غیرطبیعی MCV می تواند نشانگر کم خونی و یا سندرم خستگی مزمن باشد. در نوعی از کم خونی که به دلیل کمبود اسید فولیک و یا کمبود ویتامین ب۱۲ ایجاد می شود، حجم گلبول های قرمز بیشتر شده و شاخص MCV از محدوده طبیعی بالاتر می رود. اما در کم خونی فقر آهن وضعیت برعکس است و با کوچکتر شدن گلبول های قرمز و کاهش حجم آنها، شاخص MCV از محدوده طبیعی کمتر خواهد شد. واحد استاندارد گزارش MCV فمتولیتر یا fL است که برابر با یک هزارم تیریلیون لیتر خواهد بود! محدوده طبیعی برای حجم متوسط گلبول های قرمز بین ۸۰ تا ۱۰۰ واحد fL است.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۸-متوسط هماتوگلوبین گلبول های قرمز (M.C.H.C)

این واحد نیز معمولا میزان وزنی هموگلوبین در صد میلی لیتر خون را اندازه گیری می نماید و با واحد گرم در دسی لیتر (G/dL) گزازش می شود.  به عبارت ساده تر تست MCHC اندازه گیری مقدار هموگلوبین در داخل یک گلبول قرمز است. در این جا هم پایین بودن این شاخص را می توان به عنوان علامتی از کم خونی و بالا بودن آن را نشانه ای از کمبود های تغذیه ای در نظر گرفت. میزان نرمال برای MCHC در بزرگسالان بین ۳۱ تا ۳۷ گرم در دسی لیتر(صد میلی لیتر) می باشد. این مقدار در همراهی با غلظت هموگلوبین نقش مهمی در تعیین دلیل کم خونی فرد بازی می کند.

شمارش سلول های خونی CBC چکاپ کامل

۹-اندازه گیری عرض گلبول های قرمز(RDW)

تست RDW تفاوت عرض کوچکترین و بزرگترین گلبولهای قرمز نمونه را اندازه می‌گیرد تا تفاوت در اندازه و حجم گلبولهای قرمز خون شخص را به صورت درصد نشان دهد. نتایج به دست آمده همراه با سایر آزمایش‌های خون، می‌تواند به پزشکان کمک کند تا وجود کم خونی را مشخص کند، بیماری که بوسیله کمبود گلبولهای قرمز خون مشخص می‌شود. تست RDW تفاوت در اندازه میان کوچکترین و بزرگترین گلبولهای قرمز در یک نمونه را نشان می‌دهد. اگر چه تفاوت شایع است اما قطر میانگین گلبولهای قرمز خون ۶ تا ۸ میکرون است. محدوده نرمال برای زنان بالغ ۱۵٫۵ – ۱۱٫۹ درصد خواهد بود. برای مردان بالغ هم  ۱۵٫۶ – ۱۱٫۸ می باشد.

در یک جمع بندی کلی آزمایش شمارش سلول های خونی یا همان CBC  به تنهایی یک چکاپ مهم برای اکثر سیستم های بدن به شمار می آید و به همین خاطر است که در بسته مخصوص ورزشکاران و چکاپ کامل ایمن آغوش CBC  در صدر گنجانیده شده است.

سفارش آزمایش

سوال دارید؟ کارشناس آنلان ما در خدمت شماست. از طریق آیکن چت در سایت ( پایین چپ ) رایگان گفتگو کنید.

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است.

پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید:

تلفن ثابت: ۹۱۳۲۲۱۱۵-۰۲۱

شماره شبکه های اجتماعی: ۰۹۹۱۹۵۸۱۳۰۳

همیشه در دسترس شما هستیم.

گوگل