سفلیس

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

نام بیماری:  سفلیس

عامل بیماری:  باکتری ترپونما پالیدوم

درمان قطعی:  دارد

واکسن: ندارد

امکان تشخیص با چشم:  تنها در فاز حاد

حالت پنهان: دارد

تشخیص با آزمایش:  دارد

هزینه آزمایش

نمونه مورد نیاز:  خون، مخاط ناحیه تناسلی

روش‏های انتقال:  ارتباط جنسی

پیشگیری با کاندوم:  کامل نیست

خطر انتقال به دیگر اعضای خانواده: به ندرت

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

آشنایی با سفلیس

سفلیس یا سیفلیس(Syphilis) یک بیماری آمیزشی نسبتا شایع است، به گونه‏ ای که تخمین زده می‏شود در سرتاسر جهان سالانه حدود ده میلیون نفر به آن مبتلا می‏ شوند. درمان‏های آنتی ‏بیوتیکی در صورت تشخیص به موقع  قادر به کنترل و در نهایت بهبود بیماری هستند اما اگر در مراحل نخستین با آن برخورد نگردد، امکان وقوع سفلیس ثانویه و ایجاد ضایعات پوستی شدید در بیمار وجود دارد. در صورت ادامه این شرایط خطر مرگ فرد مبتلا را تهدید می‏ نماید.

در سفلیس اولیه درست در محل تماس با زخم شریک جنسی، یک زخم روی بدن فرد ایجاد می‏گردد که معمولا بدون درد، خونریزی و هرگونه ترشحی می‏باشد. این زخم که از آن با نام شانکر نیز یاد می‏شود بین سه تا نود روز پس از برقراری تماس به وجود می‏ آید. معمولا در ابتدا به صورت یک لکه است، سپس به شکل برآمدگی سفت در آمده و در نهایت ظاهر زخم با لبه‏ های برجسته را به خود می‏گیرد. گره‏ های لنفاوی اطراف محل زخم(کشاله ران) نیز در اکثر موارد متورم می‏شوند. در صورت مشاهده هرکدام از این نشانه‏ ها باید به سرعت به پزشک پوست یا ارولوژیست مراجعه گردد.

عفونت اولیه در بیشتر مواقع به صورت خود به خودی خوب می‏شود اما به هیچ وجه نباید درمان نشده رها گردد. درمان آنتی‏ بیوتیکی سفلیس بنا به تشخیص پزشک به صورت خوراکی و تزریقی خواهد بود و فاقد هرگونه درد یا عوارض جانبی شدید می ‏باشد. توجه داشته باشید که درمان نکردن سفلیس باعث ایجاد عفونت ثانویه می‏ شود که به شکل ایجاد جوش‏ های چرکی بزرگ و عوارض پوستی شدید خود را نشان می ‏دهد و حتی در صورت درمان نیز امکان باقی ماندن جای زخم، نقاط قهوه‏ ای و دیگر عوارض پوستی وجود دارد.

نمای نزدیک از یک زخم سفلیس موسوم به شانکر 

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

علائم سفلیس

بیماری سفلیس سه مرحله  دارد. در صورت مشاهده این موارد به پزشک مراجعه کنید:

سفلیس اولیه:

در مرحله نخست  سفلیس  معمولا  حدود سه هفته بعد از قرار گرفتن در معرض آلودگی به بیماری شروع می شود، زخم ها بدون درد در اندام های تناسلی،  حفره دهان و یا مقعد ظاهر می گردند. غدد لنفاوی نزدیکزخم ها در مواردی بزرگ تر و متورم می شوند. این زخم ها سه تا شش هفته وجود خواهند داشت و سپس به صورت خود به خودی ناپدید می شوند. این فرایند به این معنا نیست که آنها درمان شده اند. عدم درمان  باعث پیشرفت این بیماری و وارد شدن آن به مرحله دوم می شود.

سفلیس ثانویه:

در مرحله دوم  سفلیس که حدود دو هفته تا دو ماه بعد از ظاهر شدن زخم های بدون درد شروع می شود، ممکن است با بثورات پوستی به صورت لکه های بدون خارش و قرمز رنگ (و یا قرمز مایل به قهوه ای رنگ) مواجه شوید. ممکن است این لکه ها در هر کجای بدن بروز کنند اما اغلب بر روی کف دست ها و کف پاها رخ می دهند. همچنین ممکن است با علائم دیگری نیز مواجه شوید که البته ممکن است  نشانه ی بیماری های دیگری باشند. این موارد عبارتند از:

سردرد
تب
خستگی
گلو درد
درد عضلانی
ورم غدد لنفاوی
ریزش موی ناحیه ای
از دست دادن اشتها
کاهش وزن
درد در استخوان ها و مفاصل

علائم سفلیس ثانویه یا متاخر 

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

پس از مدتی ممکن است علائم ناپدید شوند اما این، نشانه‌ی از بین رفتن سفلیس نبوده و با درمان نشدن آن ممکن است شما وارد مرحله سوم بیماری شوید.

سفلیس مرحله سه:

مرحله سوم (آخر) سفلیس، که ممکن است هر زمانی از یک سال تا چندین دهه بعد از ابتلای به سفلیس بروز می کند، مفاصل تحت تاثیر قرار می گیرند که نتیجه آن ورم مفاصل خواهد بود. عفونت همچنین می تواند سایر بخش های خاص بدن از جمله مغز، اعصاب، قلب، چشم، رگ های خونی، استخوان ها و کبد را تحت تاثیر قرار دهد.حدود ۱۵ درصد افرادی که سفلیس آنها تحت درمان قرار نمی گیرد وارد این مرحله از سفلیس می شوند. این حالت ممکن است به سفلیس قلبی عروقی و یا سفلیس عصبی منجر شود.

سفلیس قلبی و عروقی می تواند ۱۰ تا ۳۰ سال بعد از عفونت اولیه بروز کند و باعث ایجاد آسیب به قلب و عروق خونی شود. سفلیس عصبی می تواند در اعصاب رخ دهد و می تواند به مشکلاتی مانند فلج، کوری، روال عقل، مشکلات روانی و یا از دست دادن حس در پاها منجر شوند.

اگر سفلیس درمان نشود می تواند منجر به مرگ شود. بسیار مهم است که برای درمان سفلیس، قبل از آنکه پیشرفت کرده و وارد مراحل پیشرفته شود اقدام کنید. حتی اگر هیچ علائمی از بیماری وجود نداشته باشد و شما هیچ مشکلی با آلودگی به این باکتری نداشته باشید، درمان باید انجام شود.

سفلیس می تواند دهان و حلق را هم درگیر نماید

راه های  انتقال سفلیس

این بیماری بسیار واگیری بوده و در صورت تماس با فرد آلوده تا ۳۰درصد شانس انتقال آن وجود دارد. باکتری از طریق تماس مستقیم با زخم های سفلیسی منتقل می گردد و رابطه جنسی معمول ترین راه انتقال آن به شمار می آید. سفلیس از طریق رابطه دهانی،مهبلی و معقدی منتقل می شود.

سفلیس از مادر به نوزاد نیز منتقل می شود.

توجه داشته باشید حتی اگر قبلا به سفلیس مبتلا شده و درمان شده باشید، باز هم شانس ابتلا به این بیماری را دارید.

اگرچه کاندوم از سفلیس به صورت کامل پیشگیری نمی کند، اما می تواند کمک کنند باشد

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

پیشگیری از سفلیس

در حال حاضر واکسن موثری برای پیشگیری کامل از سفلیس موجود نیست. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید موارد زیر رعایت گردند:

۱-از کاندوم استفاده کنید

۲-پیش از شروع آمیزش به نقاط تناسلی شریک خود با دقت توجه کنید، در صورت وجود هرگونه زخم، جوش، دمل، برآمدگی و… از برقراری رابطه به شدت پرهیز کنید.

۳-سفلیس از طریق رابطه دهانی و معقدی نیز منتقل می‏گردد.

۴-پیش از برقراری رابطه با شریک خود آزمایش تشخیصی بدهید.

سفلیس از طریق صندلی توالت، وان آب گرم، ظرف غذایی مشترک و فعالیت‏های روزانه منتقل نمی‏شود، روبوسی روی محل زخم ممکن است باعث انتقال باکتری به فرد جدید شود.

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

آزمایش سفلیس 

نمونه مورد نیاز: خون

هزینه: ۱۵۰۰۰ تومان

زمان پاسخ دهی: ۲۴ الی ۷۲ ساعت

در مراحل نهفته بیماری که شخص فاقد زخم‏های مشخص بر روی بدن خود می‏باشد، آزمایش‏های فراوانی برای سفلیس وجود دارند که می‏ توانند وجود این باکتری در بدن فرد را مشخص نمایند. روش‏هایی مانند VDRL و TPHA به صورت کلاسیک برای شناسایی باکتری عامل سفلیس به کار می‏ روند، اما در سال‏های اخیر آزمایش‏های پادتن شناسی مانند FTA-Abs معرفی شده ‏اند که کیفیت بهتری دارند. توجه داشته باشید در موارد زیادی بین ۲تا۴ هفته از نخستین تماس با فرد آلوده امکان تشخیص سفلیس در بیمار جدید وجود ندارد که از آن به عنوان دوره نهفتگی یاد می‏ شود.

هزینه آزمایش آنلاین سفلیس در خانه

برای تماشای ویدیو آشنایی با سفلیس در کانال آپارات ایمن آغوش لطفا روی لینک زیر کلیک کنید

https://www.aparat.com/v/Q0J8c

t.me/imenaghosh
imenaghosh.ir
#سفلیس
#سفلیس
#syphilis