نقرس

اوریک اسید (Uric Acid)

اوریک اسید یکی از نشانگرهای مهم عملکرد کلیه ها و سوخت و ساز بدن به شمار می آید و مقدار آن در خون باید همواره پایین تر از حد تعیین شده باشد. بیشتر اسید اوریک توسط کلیه ها از بدن به صورت ادرار دفع می شود. مقدار اندکی نیز در مدفوع دفع می شود. اگر تولید اسید اوریک افزایش یابد یا کلیه ها نتوانند آن را دفع کنند، مقدار اسید اوریک در خون افزایش می یابد. آزمایش اوریک اسید (Uric Acid)

مقادیر بالای اسید اوریک می تواند منجر به ایجاد کریستال های سخت در مفاصل شود. به این حالت نقرس گفته می شود که در صورت عدم درمان عوارضی بر جای می گذارد. همچنین اسید اوریک بالا باعث ساخت سنگ های کلیوی یا نارسایی کلیوی می شود. به صورت کلی مقدار نرمال برای اسید اوریک در آقایان بین ۲ الی ۸٫۵ میلی گرم در دسی لیتر(mg/dL) و در خانم ها از ۲ تا ۶٫۵ میلی گرم در دسی لیتر در نظر گرفته می شود و مقادیر بالاتر از این اعداد زنگ خطر را باید برای شما به صدا درآورد.

آزمایش اوریک اسید (Uric Acid)

کاهش اوریک اسید

بهترین راه کاهش مقدار اوریک اسید،محدود کردن مقدار غذاهای سرشار از پورین در رژیم غذایی تان است.پورین ماده ی شیمیایی است که هنگامی تشکیل میشوند که بدنتان انواع خاصی از غذاها را تجزیه می کند،اما وجود مقدار زیاد پورین در بدن میتواند به بیماریهایی مانند نقرس و سنگ کلیه منجر شود.اگر نقرس یا سنگ کلیه ی اوریک اسیدی داشته اید یا سابقه ی این بیماریها را در خانواده تان دارید،باید از خوردن غذاهای سرشار از پورین پرهیز کنید.بیشتر از ۴-۲ وعده در هفته از هر یک از این غذاها مصرف نکنید و اگر نقرس یا سنگ کلیه ی اوریک اسیدی دارید،کاملا از خوردن آنها پرهیز کنید.غذاهای سرشار از پورین شامل:

  • آبجو و لیکور
  • نوشابه های قندی
  • غذاهای چرب مانند غذاهای سرخ کردنی،کره،مارگارین و محصولات لبنی پرچرب
  • گوشت هایی مانند جگر،قلوه و دنبلان
  • بیف،مرغ،گوشت خوک،بیکن،گوشت گوساله و گوشت گوزن
  • موتوماهیان،ساردین،شاه ماهی،صدف،ماهی روغن،حلزون،قزل آلا،قسمی ماهی،خرچنگ،لابستر و میگو

آزمایش اوریک اسید (Uric Acid)

سفارش آزمایش

سوال دارید؟ کارشناس آنلان ما در خدمت شماست. از طریق آیکن چت در سایت ( پایین چپ ) رایگان گفتگو کنید.

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است.

پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید:

تلفن ثابت: ۹۱۳۲۲۱۱۵-۰۲۱

شماره شبکه های اجتماعی: ۰۹۹۱۹۵۸۱۳۰۳

همیشه در دسترس شما هستیم.