هزینه آزمایش آنلاین  آهن

آهن(Fe)

آهن یکی از عناصر حیاتی برای عملکرد گلبول های قرمز و اکسیژن رسانی به اعضای مختلف بدن به شمار می آید. همانگونه که کمبود این عنصر می تواند باعث کم خونی فقر آهن گردد، مصرف بیش از اندازه آن نیز در غلظت های بالا سمی بوده و آثار منفی ماندگاری بر روی سیستم عصبی به بار می آورد. کمبود  در مردان معمولا روی نمی دهد اما در خانم ها به دلیل چرخه خونریزی ماهانه که منجر به از دست دادن خون می گردد، ناتوانی رژیم غذایی در تامین آهن مورد نیاز طبیعی بوده و به همین دلیل در صورت تجویز پزشک باید قرص های مکمل مصرف نمایند. هزینه آزمایش آنلاین آهن

غذاهایی حاوی ۲ میلی گرم یا بیشتر در هر وعده

۳ اونس گوشت گاو پخته شده ( شقه گوشت گاو ، گوشت دنده) یا گوشت بوقلمون پخته شده ( گوشت تیره )
۱/۲ فنجان لوبیا ( سیاه ، قرمز ، عدس یا سویا )
۱/۲ فنجان خمیر سویا
۱ سیب زمینی پخته شده متوسط
۱ فنجان کنگر فرنگی یا اسفناج پخته شده .
۳/۴ فنجان بلغور جو فوری
۱ فنجان ذرت دانه شده

مقدار نرمال Fe در آزمایش

اندازه گیری آهن سرم یکی از بخش های روتین در آزمایش های خون به شمار می آید. در این آزمایش آهن آزاد در سرم فرد بررسی می گردد که باید غلظتی برابر با حداقل ۶۰ و حداکثر ۱۶۰ میکروگرم بر دسی لیتر(ug/dL) داشته باشد. البته این مقدار براساس جنس و سن فرد ممکن است جابه جا گردد و مرجع نهایی اعداد ذکر شده در برگه آزمایش خواهد بود.

مواردی که باید رعایت کنید:

پیش از آزمایش بهتر است برای حداقل یک روز از هیچگونه قرص مکمل آهنی مانند اسید فولیک، فیفول، فروگلوبین و… استفاده نشود. اکثر مولتی ویتامین مینرال های مخصوص بانوان نیز در دل خود حاوی مقادیر بالای آهن هستند که بهتر است پیش از آزمایش مصرف این مکمل ها نیز برای یک روز متوقف شود.

هزینه آزمایش آنلاین آهن