آزمایش پروستات(PSA)

پروستات عضوی کوچک در بدن مردان است که تقریبا پشت آلت تناسلی جای گرفته. این عضو تاثیر مهمی در باروری مردان برعهده دارد. سرطان پروستات شایع ترین نوع سرطان در آقایان به شمار می آید و براساس پیشنهاد سازمان پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مردان زیر ۵۰ سال حداقل یکبار باید این آزمایش را انجام دهند. مردان بالاتر از این سن نیز بهتر است آزمایش PSA را به صورت سالانه انجام دهند.

آزمایش پروستات PSA

به صورت طبیعی PSA به مقدار کم در خون تمامی مردان وجود دارد. مقدار آن براساس نانوگرم در میلی لیتر گزارش می شود که در شرایط طبیعی به این شکل است:

مردان تا سن ۵٠ سال<3ng/ml

مردان تا سن ۶٠سال<4ng/ml

مردان تا سن ٧٠ سال و بیشتر<5ng/ml

افزایش PSA لزوما به معنای سرطان پروستات نیست و عوامل محیطی و سایر بیماری های پروستات، نظیر پروستاتیت یا التهاب پروستات نیز میتوانند بر میزان PSA خون تأثیر بگذارند.بالا بودن سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات یا همان PSA را مخصوصا در افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند و در خانواده آنها سابقه بیماری پروستات وجود داشته را باید خیلی جدی گرفت.

پیش از آزمایش پروستات بهتر است برای حداقل ۴۸ ساعت رابطه جنسی برقرار نکنید. هرگونه عملی که باعث ورود جسم خارجی به معقد گردد نیز می توان سطح این هورمن را افزایش دهد و توصیه می شود از آن خودداری گردد.

 

سوال دارید؟ کارشناس آنلان ما در خدمت شماست. از طریق آیکن چت در سایت ( پایین چپ ) رایگان گفتگو کنید.

هویت شما برای کارشناس ما مجهول است. پس بدون نگرانی در مورد سلامتی خود سوال کنید. و مطمئن شوید.

همچنین از طریق شماره های زیر، می توانید با ما در ارتباط باشید:

تلفن ثابت: ۹۱۳۲۲۱۱۵-۰۲۱

شماره شبکه های اجتماعی: ۰۹۹۱۹۵۸۱۳۰۳

همیشه در دسترس شما هستیم.

سفارش آزمایش